Je to už 50 rokov, čo spoločnosť Land Rover využíva pozemok pri zámku Eastnor vo Veľkej Británii ako svoje stredisko testovania a vývoja terénnych vozidiel.

Tento históriou dýchajúci kus anglickej krajiny, ktorý sa nachádza vo vidieckom grófstve Herefordshire, je stále dôležitou súčasťou výskumu a vývoja nových vozidiel značky Land Rover a zároveň ponúka verejnosti jedinečnú možnosť zajazdiť si vo vozidlách tejto značky. V roku 1961 si spoločnosť Land Rover prvýkrát vybrala 5 000-akrový pozemok pri zámku Eastnor v blízkosti Ledbury v grófstve Herefordshire ako miesto testovania terénnych schopností svojich vozidiel. Aj dnes, po polstoročí, zámok Eastnor stále zohráva kľúčovú úlohu pri výskume a vývoji vozidiel Land Rover, vyznačujúcich sa výnimočnou všestrannosťou a najlepšími terénnymi schopnosťami vo svojej triede.

Starobylé terénne laboratórium

Rovnako ako samotné vozidlá aj Eastnor prispel k vývoju pôsobivej zbierky technológií z dielne Land Rover, ako je 4-kanálové terénne ABS a elektronický systém trakčnej kontroly, elektornicky ovládané pneumatické pruženie, kontrola zjazdu zo svahu alebo unikátny systém Terrain Response®, z ktorých mnohé sa môžu pýšiť svetovým prvenstvom v kategórii vozidiel s pohonom 4×4. Tradícia testovania všetkých modelov Land Rover pri zámku Eastnor pretrváva dodnes. Zatiaľ posledný model, ktorý tu absolvoval svoju off-roadovú „učňovku“, bola novinka Range Rover Evoque. Na pozemku bola preverená veľká časť technológií použitých v modeli Evoque; dôkladne tu bol otestovaný napríklad systém Adaptive Dynamics, ktorý využíva moderné tlmiče pruženia MagneRide™.
Systém Terrain Response® ponúka vodičovi možnosť optimálneho nastavenia vozidla – elektronického aj mechanického – a jeho jazdných vlastností v rôznych terénnych podmienkach. Či jazdíte v blate, vo vyjazdených koľajach, po kameňoch, piesku, tráve, štrku alebo snehu, systém Terrain Response® vždy zvolí vhodné nastavenie a optimalizuje výšku podvozka, priebeh krútiaceho momentu motora, nastavenie kontroly zjazdu zo svahu, elektronického systému trakčnej kontroly (ETC) a prevodovky, čím zaručí bezpečný, kontrolovaný prejazd akýmkoľvek terénom. Pozemok pri zámku Eastnor dokonale preverí schopnosti vozidla vo všetkých uvedených podmienkach, a tým prispieva k neustálemu zdokonaľovaniu týchto technológií.

Eastnor slúži nielen ako ideálne terénne laboratórium pre konštruktérov, ale od roku 1989 aj ako stredisko výučby terénnej jazdy pre záchranné služby, prieskumníkov, humanitárne organizácie, ako napríklad Britský Červený kríž, a odnedávna aj pre verejnosť.

Zákazníci a fanúšikovia značky Land Rover sa v súčasnosti môžu prihlasovať na praktické výučbové jazdy v rámci programu Land Rover Experience, počas ktorých si môžu vycibriť svoje vodičské schopnosti na ceste aj v teréne pod vedením vysoko kvalifikovaných inštruktorov. Eastnor je jedno z tridsiatich takýchto stredísk na svete, ktoré každoročne hostí vyše päť a pol tisíca návštevníkov, absolvujúcich poldenné alebo celodenné školenia pre začiatočníkov a stredne pokročilých alebo vzrušujúce nočné jazdy. Viac ako tretina návštevníkov sem prichádza zo zámoria, aby mohli zažiť jazdu vo vozidlách Land Rover priamo v ich domovine.