Jaguar ohlásil uvedenie svojej vlajkovej lode – modelu XJ – v novej interpretácii povesti strhujúceho dizajnu automobilky a vďaka ľahkej hliníkovej konštrukcii aj s príslušným výkonom Model XJ Ultimate sa teraz zameriava na ďalšie dva charakteristické prvky Jaguar: inováciu a luxus, ktoré zvýrazňujú emotívnu príťažlivosť modelu.

Model Ultimate je založený výhradne na verzii XJ s dlhým rázvorom. Interiérové zmeny v modeli Ultimate sa udiali v priestore zadnej časti kabíny, čím rozširujú potenciál limuzíny stať sa plne vybaveným luxusným obchodným vozidlom pre tých najnáročnejších zákazníkov na celom svete. Model XJ Ultimate ponúka rokovací priestor podobný súkromnému lietadlu v takej forme, aby vyhovovala širokému spektru požiadaviek. Dlhá stredová konzola s koženým čalúnením oddeľuje dve samostatné zadné sedadlá, ktoré sú elektricky nastaviteľné, majú funkciu vetrania, masáže a bedrovú opierku. Stôl, vyrobený z masívneho hliníka s čiernymi lesklými a chrómovými doplnkami, sa po stlačení tlačidla vysunie zo stredovej konzoly a vytvorí tak pracovný priestor. Funkčne ho dopĺňajú dva tablety iPad® tretej generácie s bezdrôtovými klávesnicami, ktoré sú umiestnené v špeciálnych dokovacích staniciach s koženým čalúnením v zadnej časti predných sedadiel. Po obchodnom rokovaní môžu pasažieri využiť na mieru vyrobený chladič šampanského, umiestnený medzi dvoma zadnými sedadlami. Fľaša sa v ňom ochladí na teplotu, na ktorej sa odborníci zhodli ako na ideálnej teplote, aby sa následne po otvorení chladiaceho priestoru „prezentovala“ cestujúcim. Dva špeciálne vyrobené poháre na šampanské sa nachádzajú v špeciálnej skrinke pod stredovým stolom. Zážitok dopĺňa výbava pre cestujúcich na zadných sedadlách s dvoma displejmi v opierkach hlavy a bezdrôtovými slúchadlami v kombinácii s novým systémom priestorového zvuku s 20 reproduktormi, ktorý navrhli britskí audio špecialisti zo spoločnosti Meridian.  [youtube id=“tVKWqFOMmm0″ width=“600″ height=“350″]Aby Jaguar XJ Ultimate mohol dokonalejšie plniť svoj účel, ktorým je rozmaznávanie cestujúcich po celý čas jazdy, došlo k prepracovaniu zavesenia kolies kvôli optimalizácii komfortu jazdy cestujúcich vzadu, a to bez kompromisov v oblasti dynamických vlastností vozidla. Exteriérové detaily modelu XJ Ultimate diskrétne napovedajú, o aký typ verzie vozidla ide. Vytvarované spodné nasávacie otvory vzduchu sú pochrómované, aby ladili s mriežkou chladiča, leštenými antikorovými oválnymi koncovkami výfuku, jedinečnými zliatinovými diskami kolies s duálnym povrchom a nenápadným označením „Ultimate“. Model XJ Ultimate je k dispozícii s existujúcim 5,0-litrovým preplňovaným zážihovým motorom Jaguar V8, silným a úsporným 3,0-litrovým preplňovaným vznetovým motorom V6 a novým 3,0-litrovým preplňovaným zážihovým motorom V6. Všetky pohonné jednotky poháňajú zadné kolesá cez osemrýchlostnú prevodovku.

EXTERIÉR

Jaguar XJ predstavuje prevratnú dizajnovú filozofiu vozidla kupé v danej kategórii. Prevzal zavedenú koncepciu dlhých, nerušených línií, využívaných značkou Jaguar, a pretavil ju do atraktívnej formy 21. storočia. Celohliníkový model XJ si zachováva základné dizajnové prvky značky Jaguar, ako je elegancia, mohutnosť, štíhlosť a sila, ktoré ho výrazne odlišujú od konkurentov. Detailné zmeny vykonané v modeli XJ Ultimate majú za cieľ jemné umocniť prirodzenosť dizajnu vozidla, ktorý jasne vyjadruje, že ide o luxusnú vlajkovú loď celého modelového radu. Spodné nasávacie otvory získali nový tvar a chrómovú povrchovú úpravu. Ladia tak s mohutnou mriežkou so znakom Jaguar, zatiaľ čo denné svetlá s technológiou LED zdôrazňujú asertívne tvarované svetlomety. Dvadsaťpalcové kované zliatinové disky kolies „Maroa“ sú jedinečné pre tento model a sú lakované duálnou farebnou schémou. Vnútorný povrch lúčov je tmavo sivý a kontrastuje tak s jasným lešteným povrchom na vonkajších okrajoch. Spolu tak vytvárajú dojem, ktorý je očarujúci a zároveň účelný. Každý, kto bude jazdiť za modelom XJ Ultimate, nebude mať pochybnosti o tom, že ide o model patriaci do prémiového segmentu. Rozpoznať sa bude dať pomocou nových oválnych koncoviek výfukov z leštenej antikorovej ocele, ktoré dopĺňajú predné otvory nasávania vzduchu, ako aj pomocou diskrétneho kovového označenia „Ultimate“ pod znakom „XJ“. Označenie „Ultimate“ nájdeme aj na chladiacich otvoroch v predných blatníkoch. Prvých 20 kusov modelov XJ Ultimate bude vo farbe karosérie Celestial Black, ale zákazníci si môžu vozidlo objednať aj v bielom prevedeníi Polaris White. Okrem exkluzívnej rozšírenej palety farieb lakov, vrátane nového radu „chromaflare“, si zákazníci môžu objednávať Jaguar XJ Ultimate v odtieni, ktorý je farebne zladený s ľubovoľným odtieňom podľa vlastného výberu pre zážitok naozaj šitý na mieru. Podmienkou je poskytnutie vhodnej vzorky.

INTERIÉR

Spoločnosť Jaguar sa vždy mohla pochváliť vytváraním unikátneho prostredia kabíny a vnútorná architektúra modelu XJ sa nepodobá žiadnej inej. Kombinuje elegantné a neočakávané tvary s kvalitnými materiálmi, ktoré odmenia zmysly príjemným dotykom, vizuálnou nádherou a luxusom.

Jedinečné spracovanie a prispôsobenie individuálnym požiadavkám

Postavenie modelu Ultimate ako luxusnej vlajkovej lode radu XJ je zrejmé od chvíle otvorenia dverí. Jedinečná drevená dyha, vyrobená z čistého ebenu, bola vyformovaná do vzoru Herringbone. Zrkadlový obraz hornej a spodnej polovice je oddelený pruhom lesklej čiernej dyhy. Vzor Herringbone tvorí rebrá na dverách a v prednej časti vozidla sa tiahne okolo spodnej časti čelného skla, kde vyvoláva dojem dramatickosti, napodobňujúc tvar klasických drevených motorových lodí. Hodiny, ktoré sú umiestnené v palubnej doske, sú taktiež jedinečné. Sú z vyrobené brúseného hliníka, s ozdobou v tvare vyrytého kosoštvorca a „otáčavým“ jasným povrchom. Jaguar XJ Ultimate je v ponuke v troch farebných prevedeniach luxusnej kože, ktorá pokrýva prakticky každý povrch a taktiež aj strop; buď výlučne v odtieni Jet, prípadne sedadlá a povrchy v spodnej časti vo  farbe Ivory v kombinácii s hornou časťou vo farbe Mineral alebo Bordeaux. Zákazníci si vozidlo môžu ďalej prispôsobiť prostredníctvom opierok hlavy s vyšívaným vzorom podľa vlastného výberu. Hĺbkotlač s motívom „Ultimate“, ktorá sa nachádza v strede oblúka dyhy Herringbone pod čelným sklom, je možné taktiež zmeniť a zadať text podľa želania majiteľa. Jaguar XJ Ultimate sa zvlášť zameriava na cestujúcich na zadných sedadlách. Vytvára prostredie, ktoré starostlivo vyvažuje požiadavky moderného podnikateľa, ktorý často cestuje, a určité funkcie s prvkami prekvapenia a potešenia, ktoré zdôrazňujú osobnosť modelu XJ vyjadrenú slovami „tvrdá práca, tvrdá hra“, a ktoré odmenia náročného majiteľa oceňujúceho zmysel pre humor, ktorý značka Jaguar vštepila do všetkých svojich produktov.

 Zadné sedadlá šité na mieru

V modeli XJ Ultimate bola štandardná zadná lavica nahradená dvoma jedinečnými a samostatnými sedadlami, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre tento model. Elegantné, ergonomicky optimalizované samostatné sedadlá sú potiahnuté semianilínovou kožou, ktorá má luxusnejší a na dotyk príjemný povrch. Tento druh kože si zachováva vzhľad a dotykové vlastnosti. Je doplnená ručným prešívaním. Sedadlá disponujú opierkou hlavy s bočnými oporami, ako aj elektrickým sklápaním operadla dozadu a bedrovou opierkou nastaviteľnou v štyroch smeroch, aby si cestujúci dokázali nájsť ideaálnu polohu na sedenie. Úroveň komfortu sedadiel ešte zvyšujú funkcie masáže, vyhrievania a chladenia. Cestujúci usadený za sedadlom predného spolujazdca má k dispozícii tlačidlo na odsunutie predného sedadla, ktoré automaticky posunie prázdne sedadlo dopredu, čím ešte viac zväčší už i tak veľkorysý priestor na nohy modelu XJ. Predné sedadlá majú rovnaký jedinečný dizajn ako zadné sedadlá. Ponúkajú rovnaké funkcie s dodatočným elektrickým nastavovaním v 20 smeroch. Sedadlá rozdeľuje stredová konzola, ktorá sa tiahne po celej dĺžke vozidla. Konzola je plne čalúnená mäkkou kožou a obložená lesklou čiernou dyhou a chrómom. Na konzole sa nachádza niekoľko exkluzívnych prvkov modelu XJ Ultimate. Po stlačení tlačidla sa vysunie stôl vyrobený z masívneho hliníka s lesklým čiernym a chrómovým povrchom. Následne sa dá posunúť pred toho cestujúceho, ktorý ho chce použiť.

Vychladené k dokonalosti

Po vysunutí stola sa objaví jeden z prvkov modelu XJ Ultimate, ktoré prekvapia a potešia – dvojica na mieru vyrobených pohárov na šampanské v priestore vo farbe Mauveine alebo Jet, ktorý je osvetlený fosforovo modrým náladovým osvetlením. V stredovej konzole sú „držiaky na šampanské“, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre tieto poháre a sú vyrobené z masívneho hliníka. Poháre majú samozrejme svoj účel: medzi operadlami zadných sedadiel, je nenápadne umiestnený chladič na šampanské čalúnený mäkkou kožou a označený chrómovým znakom Jaguar. Jeho čalúnenie je z rovnakého materiálu ako v prípade priestoru na šampanské, aby vytváral dojem na mieru ušitého čalúnenia. Zmestí sa doň jedna fľaša šampanského štandardnej veľkosti, ktorá sa po otvorení dvierok priestoru potichu vysunie dopredu smerom k cestujúcim. Šampanské je dokonale vychladené na optimálnu teplotu od 7 °C do 10 °C.

TECHNOLÓGIE

Cestujúci na zadných sedadlách majú k dispozícii rôzne možnosti moderných technológií, ktoré si môžu vychutnávať pri popíjaní šampanského. Model XJ Ultimate je štandardne vybavený multimediálnym systémom pre zadných cestujúcich, ktorého súčasťou sú dve 8-palcové obrazovky s vysokým rozlíšením, umiestnené na zadnej strane opierok hlavy predných sedadiel. Dokážu zobrazovať vstupné signály z niekoľkých zdrojov: DVD prehrávača, digitálneho TV tunera, alebo externého multimediálneho prehrávača, ktorý je možné synchronizovať cez zadné mediálne rozhranie, ktoré umožňuje pripojenie cez konektory USB a RCA. Zvuk môžu cestujúci počúvať cez bezdrôtové slúchadlá, takže každý cestujúci môže sledovať vlastný program. Multimediálny systém pre cestujúcich vzadu sa ovláda diaľkovým ovládačom umiestneným v stredovej konzole. Pomocou neho môžu cestujúci taktiež nastaviť individuálne zóny klimatizácie a funkcie vyhrievania a chladenia sedadiel.

Priestorový zvuk od spoločnosti Meridian

Štandardnou súčasťou výbavy modelu XJ Ultimate je taktiež najnovšia generácia audio systémov. Systém Meridian Surround Sound, ktorý sa montuje do modelu XJ Ultimate, vyvinul britský výrobca špičkových audiosystémov Meridian špeciálne pre model XJ, čím predznamenal novú spoluprácu so spoločnosťou Jaguar. Systém využíva najnovšie technologické výdobytky, vďaka ktorým je reprodukcia hudby bezkonkurenčná. Na rozdiel od iných výrobcov, spoločnosť Meridian navrhuje a vyrába audiosystémy, ktoré kombinujú inovatívnu technológiu s jedným z najprirodzenejších prístupov: hudobná reprodukcia je porovnateľná so zvukom pôvodného hudobného vystúpenia. Systém s 15-kanálovým zosilňovačom a 20 reproduktormi využíva jedinečnú technológiu digitálneho spracovania zvuku spoločnosti Meridian, vďaka ktorej si bude môcť každý cestujúci v modeli XJ Ultimate vychutnať hudobný zážitok tak, ako keby bol v strede zvukového poľa. Spoločnosť Meridian to dosiahla pomocou technológie Trifield, ktorá vytvára také zvukové pole, ktoré každého poslucháča úplne obklopí, a ten bude mať pocit, že hudba je určená výhradne jemu. Technológia spoločnosti Meridian dosahuje takú úroveň prirodzených detailov, realizmu a výkonu, ktorá sa zvyčajne spája s reproduktormi osemkrát väčšími. Funkcie Meridian Cabin Correction (korekcia kabíny) a Dynamic Volume Control (dynamické ovládanie hlasitosti) presne a jednoducho minimalizujú rezonancie a monitorujú vonkajšiu hladinu hluku. Zároveň nenápadne udržiavajú konštantnú hlasitosť zvuku, aby ho poslucháči mohli počúvať v najvyššej kvalite bez ohľadu na okolnosti.

Integrovaný iPad

Okrem ponúkaného systému zábavy sa v modeli XJ Ultimate nachádza taktiež dvojica tabletov iPad® tretej generácie s bezdrôtovými klávesnicami. Tablety iPad® sú umiestnené v špeciálnych dokovacích staniciach s koženým čalúnením v zadnej časti predných sedadiel. Sú skryté za rolovacími dvierkami, rovnako čalúnenými kožou. Tablety iPad® sa automaticky nabíjajú vždy po zapnutí zapaľovania. Súčasťou skriniek sú aj bezdrôtové klávesnice, ktoré v prípade potreby umožňujú používať tablety bez toho, aby ich bolo nutné vybrať z dokovacej stanice.

[youtube id=“XxAa9Ln2jew“ width=“600″ height=“350″]

 VÝKON A DYNAMIKA

Aby mohol Jaguar XJ Ultimate dokonalejšie plniť svoj účel, ktorým je potešenie cestujúcich po celý čas jazdy, došlo k prepracovaniu pneumatického odpruženia zadnej nápravy kvôli optimalizácii jazdných vlastností. Cestujúci na zadných sedadlách si môžu vychutnať naozajstný relaxačný zážitok. Model XJ Ultimate však neprišiel o žiadne zo svojich kľúčových dynamických vlastností, vďaka čomu si jazdu rovnako vychutnáte na mieste vodiča, ako aj v pozícii spolujazdca. Ľahká hliníková konštrukcia modelu XJ priniesla úsporu hmotnosti približne 150 kg v porovnaní s konkurenčnými vozidlami. To samozrejme prináša veľké výhody v oblasti agility, zrýchlenia, brzdenia, spätnej väzby pre vodiča a prepojenia s vozidlom. Hliníková konštrukcia prináša výhody aj v oblasti emisií a spotreby paliva, vďaka čomu model XJ poskytuje úžasnú rovnováhu medzi výkonom a úspornosťou. Pomáha mu pri tom rad vysoko úsporných, kultivovaných a silných motorov. Jaguar XJ Ultimate bude v ponuke taktiež s existujúcim a uznávaným 5,0-litrovým preplňovaným zážihovým motorom Jaguar V8 a rovnako veľmi ceneným 3,0-litrovým preplňovaným vznetovým motorom V6. Preplňovaný motor V8 dosahuje výkon 375 kW (510 k) a krútiaci moment 625 Nm, vďaka čomu poskytuje úžasne živý výkon. Vznetový motor V6 ponúka nezvyčajne plynulý a silný ťah pri spotrebe paliva 7,1 l/100 km (EÚ) v kombinovanom cykle. Jaguar XJ Ultimate bude taktiež dostupný s novým 3,0-litrovým preplňovaným zážihovým motorom V6, ktorý sa v ponuke motorov objaví v modelovom roku 2013. Tento motor, ktorý bude v modeli XJ Ultimate naladený na výkon 250 kW (340 k) a krútiaci moment 450 Nm, vychádza z oceňovanej technológie motora Jaguar V8 a ponúkne podobný výkon, ako má atmosférická verzia tohto motora (ktorý nie je k dispozícii v modeli XJ Ultimate), ale s výhodou nižších emisií a spotreby paliva motora V6. Preplňovaný 3,0-litrový motor V6 S/C bude v ponuke spoločne s inteligentným systémom Jaguar Stop-Start a, podobne ako všetky pohonné jednotky, bude poháňať zadné kolesá cez osemstupňovú automatickú prevodovku.

Fotogaléria