Otvorenie kúpeľnej sezóny v meste Piešťany už tradične patrí podujatiu Piešťanské zlaté stuhy. Za 24 rokov sa z podujatia stala úspešná a medzinárodne uznávaná súťaž elegancie historických vozidiel s prívlastkom Concours d‘Elegance. Na štvordňovom podujatím, ktoré sa konalo od 6. do 9. júna, privítali usporiadatelia účastníkov z celého sveta.

Tento rok štartovalo z kúpeľného ostrova 58 posádok na náročné etapy súťaže, pričom ich úspešne absolvovali aj vozidlá s dátumom výroby 1903! Nemusíme pripomínať, že všetky usporiadateľmi vybrané vozidlá boli dokonalé do posledného detailu. Z dlhého zoznamu prihlásených vozidiel vyberáme napríklad elegantný Rolls Royce Phantom I. a Hispano Suiza J12, športové Bugatti T 37 A v typickej modrej farbe, a nakoniec nemohol chýbať ani legendárny Jaguar E-Type.

Práve posledné menované vozidlo malo vedľa seba aj svojho ideového nástupcu – Jaguar F-Type, ktorý vystavoval partner podujatia Autoštýl a.s.. Vo svojej expozícii spoločnosť prezentovala najnovšie modely vozidiel Volvo, Land Rover, Range Rover a Jaguar. Návštevníci Piešťanských zlatých stúh tak mohli na jednom mieste porovnať vzrušujúci vývoj automobilov za posledných 110 rokov. Podujatie vyvrcholilo v podvečer 8. júna slávnostným galaprogramom, na ktorom saprezentovalo 25 najkrajších vozidiel, ktoré vybrali samotní návštevníci.

Už v rokoch 1932 až 1937 sa v Piešťanoch organizovali súťaže o najkrajší , známe pod názvom Concours d Elegance. Boli vyvrcholením cieľových jázd do tohto mesta a zúčastňovali sa na nich aj známi kúpeľní hostia ako napríklad herec Vlasta Burian, spevák Richard Taubner, grófka Geraldína Apponyiová z Oponíc, lekár Ladislav Schmidt. Tradícia súťaže bola obnovená po roku 1980 pod názvom Piešťanské zlaté stuhy – Concours d Elégance ako prehliadka historických vozidiel.

 

Autor: Lukáš Macko

Fotografie: Michal Macko