LIBOR KOMOSNÝ je mladý český módny návrhár, ktorý už niekoľko rokov tvorí súčasť Bratislavských módnych dní. Jeho tvorba je plná prekvapení, svoje publikum raz šokuje extravagantnými latexovými modelmi s maskami na tvárach modeliek, inokedy roznežní jemnou kolekciou zvýrazňujúcou krehkú ženskú krásu.

Libor, aké boli tvoje začiatky? Prvé modely, prvá módna prehliadka…
Moja prvá kolekcia bola veľmi malá, mala len tri modely, vytvoril som ju na začiatku 2. ročníka strednej školy. Od začiatku som sa nesústredil na to, aby som zobrazil ženu „ľúbivú“, kolekcia bola preto extravagantná a vyhrala vtedy prvé miesto na súťaži v Lysej nad Labem. Kolekcia bola inšpirovaná životom rastlín.

2

Vždy si sníval o tom, že budeš módny návrhár?
K návrhárstvu ma hnala túžba od detstva. Pocit, ktorý má nútil sa nejakým spôsobom realizovať, tvoriť a prejavovať moju osobnosť. Postupom času som videl, že môj záujem smeruje k odevnému dizajnu. Tento odbor som si aj zvolil pre štúdium na strednej škole.

Kde hľadáš inšpirácie pre svoju tvorbu?
Myslím, že inšpiráciu čerpám stále z rovnakých zdrojov, sú to moje pocity. V kolekciách sa snažím klásť dôraz na koncept, silnú myšlienku, ktorá pramení z toho, že ma nejaký fakt alebo skutočnosť či už pozitívne alebo negatívne zasiahne natoľko, že mám chuť sa k nej vyjadriť svojou tvorbou a tak vyjadriť svoj názor.

Aké modely tvoríš najradšej?
Ako prvá mi musí napadnúť myšlienka, ktorej sa chcem venovať vo svojej tvorbe, impulz, ktorý prevediem do kreslenej formy. Z návrhov potom vyberiem zopár najlepších a tým sa venujem v ďalšom rozkreslení. Vyberiem látky a začnem pracovať na strihoch. Pri zložitých modeloch si vyskúšam z pomocného materiálu navrhnuté strihy, či budú fungovať a ešte ich prípadne od pôvodného návrhu upravujem, pretože ich vidím v reálnej podobe. Potom vyhotovím model z reálneho materiálu.

Tvoríš len pre dámy alebo máš klientov aj medzi pánmi?
Donedávna som tvoril výhradne pre dámy, ale na Bratislavských módnych dňoch som tento rok na jeseň predstavil aj prvé modely pre pánov. Na tejto kolekcii pod názvom „Neutrálny 001“ som spolupracoval s Veronikou Kostkovou. Naša tvorba sa zamerala na stieranie rozdielov medzi mužom a ženou, aplikovali sme vysoko spoločenské časti odevov so športovou formou kolekcie. Inšpiráciu sme hľadali v subkultúrach 20. storočia.

Čo si u teba dávajú dámy šiť najviac? Aké modely, aké farby a aké materiály sú najobľúbenejšie medzi tvojimi klientkami?
Najčastejšie sú to spoločenské šaty, napriek tomu, že to nie je priamo charakteristický prvok mojej tvorby, ale najviac prichádzajú zákazky práve v tomto smere. Moje kolekcie sa oveľa viac vyznačujú tvorbou košieľ, čo je pre mňa signifikantný prvok, do ktorého rád obliekam impozantné dámy. Rovnako rád a často používam vo svojich kolekciách nohavice, ktoré sú veľmi praktickým prvkom každého šatníka, či už u ženy alebo muža.

Máš za sebou aj zopár veľmi extravagantných modelov s maskami na tvári… Prečo chceš šokovať?
Nejde o zámer šokovať, ide vždy o koncepty danej kolekcie. Niekedy je pre mňa prirodzené zakryť tvár, aby identita modelky nenarušovala dojem z kolekcie. Pri kolekcii, kde som po prvýkrát použil masky, som chcel ženy zbaviť ich povrchne vnímanej identity a dodať im vzhľad, ktorý by u mužov podporoval fantáziu aj so zahalenou siluetou.

Plány do budúcnosti?
Momentálne mám krátkodobé plány, dokončiť doktorandské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení a potom odletieť do sveta. Kam to bude a akým smerom sa budem uberať, to v tejto chvíli nedokážem povedať. Rád by som bol schopný pevne zasadiť na trh svoju značku nesúcu moje meno a bol by som rád, keby som bol ďalej pripravený fungovať ako dizajnér odevov.

Aký máš vzťah k autám?
Veľmi blízky, môj brat je automechanik, takže od detstva bola táto téma pre mňa bežná a vnímal som ju pozitívne. Veľmi rád jazdím autom na dlhé výlety, keď je krásny deň. Zbožňujem pohodové cestovanie, keď si môžeme urobiť prestávku, kde sa nám s priateľmi zachce a tak si užívať krásu aktuálneho bytia.

Čo pre teba znamená značka Jaguar?
Jaguar je pre mňa značka luxusu, taký sen medzi autami. Pocit ťažko dosiahnuteľného, avšak veľmi zaslúženého. Už iba ten silný názov značky vo mne evokuje energiu, dynamiku, nedostihnuteľnosť a dravosť, ktoré podľa mňa táto značka a jej produkty prezentujú. Sú to veľmi krásne autá a s vycibreným dizajnom a impozantným interiérom.

Autor: Katarína Kližanová Rýsová

Foto: Andrej Kližan, archív