• Dodáva vozidlám radu XF skutočnú úspornosť a množstvo exteriérových vylepšení, avšak bez ústupkov v oblasti luxusu, výkonu a kultivovanosti, ktoré zákazníci očakávajú od sedanu značky Jaguar.
  • Je dostupný vo verzii sedan a kombi. Ide o prvý model značky Jaguar, ktorý sa pýši novým označením R-Sport. K dispozícii je štvorvalcový vznetový motor Jaguar s objemom 2,2 – litra a výkonom 163 koní, vďaka ktorému dosahuje spotrebu 4,9 l /100 km a emisie CO2 na úrovni len 129 g/km.
  • Je k dispozícii s inteligentným systémom Stop/Štart, ktorý na vypnutie motora po zastavení vozidla používa mechanizmus štartéra s dvojitým solenoidom (TSS), čím prispieva k zníženiu emisií a spotreby paliva.
  • Osemstupňová automatická prevodovka zabezpečuje optimálne zrýchlenie v celom spektre otáčok pri súčasnom zachovaní pokojného charakteru sedanu XF.
  • Je označený jedinečným znakom na bočnom prieduchu pri motore a na volante. Nové označenie R-Sport možno nájsť aj na nástupných paneloch. Vozidlo dostalo predný nárazník XF Sport. Bočné prahy v štýle „R“ a jedinečný zadný spojler dodávajú vozidlu asertívny vzhľad.
  • Sedemnásťpalcové zliatinové disky Ursa sú dostupné v novom farebnom vyhotovení Gloss Anthracite a sú na nich obuté sedemnásťpalcové pneumatiky s nízkym valivým odporom pre dodatočné zníženie emisií.
  • Vozidlo možno objednať s voliteľným balíčkom čiernych štýlových prvkov, ktoré ešte viac zvýraznia vzhľad vozidla.
  • V modernom čiernom interiéri modelu R-Sport sa nachádzajú sedadlá Suedecioth s kontrastným prešívaním Dove, prípadne s voliteľným kontrastným prešívaním v červenej alebo svetlohnedej farbe, ktoré ďalej doplňajú dyhy Dark Oak, Piano Black alebo Carbon Fibre.

DIZAJN

Automobilka Jaguar predstavila model XF v roku 2008. Vozidlo malo tvar športového sedanu a na celom svete zožalo ovácie za príťažlivú kombináciu dynamiky, výkonu, kvality, dizajnu a luxusu. Sedan XF s dušou športového vozidla Jaguar získal ocenenia a pritiahol k sebe nadšených fanúšikov z celého sveta, ktorí hľadali dynamické schopnosti a vzrušujúci vzhľad. Model XF R-Sport 2014 je vybavený športovým predným nárazníkom, bočnými prahmi v štýle „R“ a jedinečným zadným spojlerom, ktoré spoločne dodávajú vozidlu asertívny a cieľavedomý vzhľad. Na 17-palcových zliatinových diskoch Ursa sú obuté 17-palcové pneumatiky s nízkym valivým odporom na dodatočné zníženie emisií. Oba komponenty vytvárajú športový profil, rovnako ako voliteľný balíček čiernych štýlových doplnkov, ktoré ešte viac zvýraznia vzhľad vozidla.

V novom čiernom interiéri modelu R-Sport sa nachádzajú sedadlá Suedecloth s kontrastným prešívaním farby Dove, prípadne kontrastným červeným alebo hnedým prešívaním. Interiér možno ďalej zveľadiť dyhami Dark Oak, Piano Black alebo Carbon Fibre. Súčasťou štandardnej výbavy je čalúnenie stropu Jet Morzine, čalúnenie Dove je k dispozícii za príplatok, prípadne po objednaní strešného okna. K dispozícii je aj možnosť objednať čalúnenie stropu Jet Suedecloth. Jasný cieľ modelu XF R-Sport vyjadrujú pedále z leštenej nehrdzavejúcej ocele a jedinečné označenie na bočnom prieduchu pri motore a na volante. Súčasťou štandardnej výbavy modelu XF R-Sport sú lesklé čierne lemy okien. K dispozícii je aj rozšírený balíček čiernych prvkov, ktorého súčasťou sú vysokolesklé čierne lišty okolo mriežky chladiča, lesklé čierne detaily v spodnej časti nárazníka, lesklé čierne obloženie veka/dverí batožinového priestoru a lesklé čierne strešné lišty pre kombi Sportbrake.

TURBODIESELOVÝ MOTOR

Štvorvalcový 2,2-litrový vznetový motor Jaguar s výkonom 163 koní, ktorý pracuje spoločne s osemstupňovou automatickou prevodovkou, má nové, väčšie ventily systému recirkulácie výfukových plynov a prepracované komponenty chladenia, ktoré spoločne prispievajú k zníženiu emisií o ďalších 6 g CO2 na kilometer v porovnaní s modelom Jaguar XF 2013. Verzia R-Sport dokáže jazdiť so spotrebou 4,9 l/100 km a emisiami CO2 len 129 g/km. Model XF R-Sport je atraktívnou ponukou pre firemných vodičov a správcov vozidlových parkov, pretože reprezentuje všetky výhody jazdy vo vozidle značky Jaguar spolu s nižšou spotrebou paliva a nízkymi emisiami.

TSS A SYSTÉM STOP/ŠTART

K nízkym hodnotám emisií modelu XF R-Sport ďalej prispieva systém Jaguar Stop/Štart, ktorý na vypnutie motora po zastavení vozidla používa mechanizmus štartéra s dvojitým solenoidom (TSS). Motor zároveň dokáže znova naštartovať za kratší čas, než je potrebné na presunutie nohy z brzdového na plynový pedál. Systém taktiež obsahuje funkciu „rozmyslel som si to“, ktorá umožňuje motor znovu rýchlo naštartovať aj v prípade, ak sa nachádza vo fáze vypínania, aby vodič mohol napríklad využiť medzeru v premávke na križovatke. Keď systém vypol motor, na prístrojovej doske sa rozsvieti kontrolka „ECO“. Systém Stop/Štart možno manuálne vypnúť, ale automaticky sa znovu zapne v ďalšom cykle zapaľovania a bude funkčný pri nasledujúcej jazde. Systém funguje vo všetkých režimoch okrem spätného chodu. XF R-Sport je vybavený sekundárnym akumulátorom určeným špeciálne na opätovné spúšťanie motora. Znamená to, že všetky normálne systémy vozidla, napríklad multimediálny systém, vetranie, osvetlenie, atď., budú aj naďalej napájané zo štandardného akumulátora a nebudú ovplyvnené opätovným štartovaním. Zložitý riadiaci systém okrem toho zabezpečuje, že systém Stop/Štart bude v prevádzke iba vtedy, keď vozidlo nebude vyžadovať spustený motor kvôli činnosti iných funkcií.

Technické údaje pre Jaguar XF R-Sport*

XF R-Sport so vznetovým motorom s objemom 2,2 l
Motor 2,2-litrový radový vznetový štvorvalec
Objem (cm3) 2179
Maximálny výkon (koní pri ot./min. 163 pri 3500
Maximálny krútiaci moment (Nm pri ot./min.) 400 pri 2000 – 5500
Prevodovka Osemstupňová automatická
Inteligentný systém Stop/Štart Áno
0 – 100 km/h (s) 10.5
Najvyššia rýchlosť (km/h) 209
Kombinovaná spotreba paliva (EÚ l/100 km) 4,9 so 17-palcovými diskami5,1 s 18-palcovými diskami
Emisie CO2 (g/km) 129 so 17-palcovými diskami135 s 18-palcovými diskami