Spoločnosť Ketos ponúka svojim zákazníkom audio a video systémy rôznych značiek. Do jej portfólia patria aj produkty  značky Meridian, ktorej audio systémy sa montujú do vozidiel značky Jaguar a Range Rover. Viac o spoločnosti Ketos, ako aj o značke Meridian porozprával jeden z jej zakladateľov Bohuslav Kremský.

Vaša spoločnosť je na slovenskom trhu už viac ako 20 rokov. Čo všetko ponúkate svojim zákazníkom?

Minulý rok sme vďaka Bohu oslavovali dvadsiate výročie. Ponúkame kvalitné HiFi zariadenia na počúvanie hudby a pozeranie filmov v domácich podmienkach, ako aj systémy na ozvučenie domácností a komerčných priestorov až po inteligentné elektronické systémy budov. Už od svojho vzniku sa snažíme o maximálnu profesionalitu a komplexný pohľad na potreby našej klientely. Naša ponuka obsahuje audio a video produkty od strednej triedy až po tú najvyššiu. Snažíme sa vždy o optimálny pomer ceny a kvality produktov, dokonalé zladenie systému a za štandardné ceny často ponúkame nadštandardné služby. Sme výhradným distribútorom viacerých renomovaných značiek, ktoré patria k špičke vo svojej triede – Meridian, Dynaudio, Sonos, NAD, Audio Research, ProJect, Ortofon, Electrocompaniet.

Od roku 2005 ste členom CEDIA – najprestížnejšieho združenia inštalačných firiem, ktoré sa špecializujú na obytné budovy. Čo presne to znamená?

CEDIA (Asociácia pre návrh a inštalácie elektronických systémov na mieru) je uznávanou bohuslav_kremskymedzinárodnou stavovskou organizáciou odvetvia zákazkových elektronických systémov, ktorá bola založená v roku 1989 v USA a v krátkom čase expandovala na ostatné kontinenty. Členovia organizácie CEDIA sa špecializujú na plánovanie, návrh, dodávky a inštalácie automatizovaných elektronických systémov pre moderné inteligentné domy. Sú schopní zabezpečiť kompletné systémy na kľúč, od viac zónového zvukového systému a domáceho kina až po kompletné domáce siete a podsystémy, ktoré inteligentne riadia osvetlenie, bezpečnosť, kúrenie, chladenie a výmenu vzduchu. Je to združenie spoločností s bohatými skúsenosťami, ktoré navrhujú a inštalujú elektronické systémy na mieru. Návrh a inštalácia systémov šitých na mieru je zložitým procesom, ktorý je časťou nového, rapídne rastúceho odvetvia, ktoré bolo ešte donedávna verejnosti málo známe. Počas tohto procesu je vaša domáca elektronika integrovaná do jedného súdržného celku. Aby tento proces prebehol na profesionálnej úrovni, CEDIA dbá na to, aby jej členovia boli dostatočne vyškolení a dodržiavali dohodnutý etický kódex. Klienti majú teda istotu kvalitných profesionálnych služieb na najvyššej úrovni. Nemusia podstupovať zložité hľadanie dodávateľa v tejto pre nich často úplne cudzej oblasti. Spoločnosť Ketos začala už v roku 1997 ako jedna z prvých ponúkať služby ozvučenia domácností a komerčných priestorov, ako aj štruktúrované slaboprúdové systémy HomeNet šité na mieru. Začlenenie do asociácie CEDIA nám otvorilo cestu k aktuálnym informáciám, umožnilo dialóg s kolegami z ostatných krajín a spustilo proces štandardizácie profesných postupov. Od 1. mája 2012 spoločnosť Ketos robí inštalácie rozvodov zvuku a domácich kín výhradne podľa najnovších noriem CEA/CEDIA-2030-A, CEA/ CEDIA-CEB22 a CEA/CEDIA-CEB23.

Na Slovensku ste výhradným dovozcom audio systémov Meridian, ktoré sú svetovo uznávané pre svoju kvalitu. Ako by ste charakterizovali túto značku?

Značka Meridian Audio vždy bola a je inovátorom digitálneho zvuku. Meno Boba Stuarta, jedného zo zakladateľov, je dobre známe po celom svete. Geniálne technológie na spracovanie digitálneho zvuku sa nepoužívajú len v Meridian produktoch, ale napríklad aj pre zvuk BluRay diskov. V kódovaní digitálneho audia sú naozaj etalónom. Všetky ich výrobky sú navrhnuté tak, aby špičkovo hrali. Nadčasový dizajn a jednoduchú obsluhu Meridian zariadení má na starosti druhý spoluzakladateľ Allen Boothroyd, uznávaný anglický priemyselný dizajnér. Všetky ich výrobky sú umeleckým techno dielom, ktoré dôstojne doplní interiér. Doteraz sú vyrábané v modernom výrobnom závode blízko Cambridgea, kde je možné priamo kontrolovať kvalitu výroby. Aj preto Meridian ponúka na niektoré svoje výrobky 5- a viacročné záručné doby.

XJ_013_031_GBL_Meridian-838x200
Aké aktuálne „vychytávky“ môžeme nájsť v ponuke značky Meridian?

K tradičným Meridian digitálnym reprosústavám posledné roky pribudli sieťové hudobné knižnice. Môžete si do nich nahrať celú svoju hudobnú zbierku a navyše si vyberať približne zo 100 000 internetových rádií z celého sveta a tiež hrať hudbu z hudobnej služby Rhapsody, ktorá ponúka viac ako 20 miliónov skladieb prístupných 24 hodín denne. Na ovládanie je okrem iného možné použiť tablet alebo smartfón. Hudobné knižnice Meridian prehrávajú aj súbory s vyšším rozlíšením, ako je CD kvalita, a vašu hudobnú zbierku si môžete na vašom notebooku prehrávať, aj keď ste mimo domova. Tento rok začala spoločnosť Meridian distribuovať úplnú novinku, prenosný prehrávač Explorer, ktorý po pripojení do USB portu prehráva hudbu z vášho počítača v najvyššej kvalite. Výstup z neho môžete pripojiť do svojho stereo systému, prípadne k nemu pripojíte kvalitné slúchadlá. Pomocou tejto exkluzívnej zvukovej karty si môžete svoju hudbu vychutnať naozaj kdekoľvek v tej najlepšej kvalite.

Audio systémy Meridian sa montujú aj do vozidiel značky Jaguar a Range Rover. V čom sú iné, lepšie ako audio systémy
iných značiek?

Audio systém Meridian nie je len sadou reprosústav a zosilňovačov, ako to býva pri iných značkách. Je to inteligentný systém, ktorý na základe zložitých analýz akustických vlastností konkrétneho typu vozidla vymodeluje vnútri vozidla trojrozmerný virtuálny zvukový priestor a zvukový signál spracuje tak, aby bol zážitok z hudby alebo filmového soundtracku vždy úplne verný. Signál je prenášaný od zdroja až k reprosústavám v čistej digitálnej forme, aby sa čo najviac obmedzil nežiaduci vplyv rušenia vo vnútri vozidla. Samotné spracovanie signálu sa deje až pri reproduktore, čo otvára takmer neobmedzené možnosti práce so zvukovým priestorom, bez akýchkoľvek negatívnych vplyvov na kvalitu zvuku. Všetky tieto systémy sú patentované spoločnostou Meridian a nie sú teda bez príslušných autorských licencií dostupné iným značkám.

Aký je váš vzťah k autám? Aký ste vodič?

Som muž a mám rád adrenalín, teda vzťah je vášnivý. (smiech) Okrem toho som aj technik a teda okrem pekných žien sa mi páčia aj dokonalé stroje… Ale keďže už dávno nemám dvadsaťpät, na aute jazdím na verejných komunikáciách disciplinovane a zodpovedne a hladinu adrenalínu si regulujem skôr vo voľnom čase pri športe.

Aké pocity vo vás vzbudzuje značka Jaguar?

Značka Jaguar pre mňa vždy bola spojením tradičnej remeselnej kvality a luxusného dizajnu. Sú to výkonné, elegantné a kvalitné vozidlá, ktoré sú potešením každého šťastného majiteľa. Myslím, že to je jedna z mála značiek, na ktoré sa ešte aj v dnešnej úspornej a rýchlej dobe dá spoľahnúť.

KATARÍNA KLIŽANOVÁ RÝSOVÁ
Foto: Andrej Kližan