Prvý luxusný kompaktný SUV kabriolet na svete

Range Rover Evoque Convertible je prvý luxusný kompaktný SUV kabriolet na svete a vôbec prvý kabriolet značky Range Rover. Nový kabriolet patrí na vrchol portfólia značky Evoque a zvyšuje príťažlivosť rodiny modelov Evoque. Predávať sa začal na jar 2016 vo viac ako 170 krajinách na celom svete.

Evoque Convertible si zachováva elegantné dizajnové proporcie päťdverového modelu a kupé, či už s otvorenou, alebo zatvorenou strechou vyrobenou z tkaniny so špeciálnymi akustickými vlastnosťami. Veľkosť interiéru a objem batožinového priestoru zostali aj naďalej veľmi univerzálne, a to bez ohľadu na polohu strechy.

DYNAMICKÝ DIZAJN

Sofistikovaná tkanina strechy s napätou štruktúrou vytvára ostro definovanú siluetu, ktorá zostáva verná pôvodnému dizajnu. Mechanizmus v tvare Z sa sklápa do roviny so zadnou časťou karosérie, čím vytvára elegantné a nerušené krivky. Konštruktéri vyvinuli nové bezrámové dvere, ktoré po stiahnutí okien vytvárajú čistý profil.

Zákazníci si môžu zvoliť luxusnú výbavu SE Dynamic alebo HSE Dynamic, ktorá zdôrazňuje pozíciu modelu Evoque Convertible na vrchole triedy. V oboch prípadoch má kabriolet hlbší a agresívnejší predný nárazník so zväčšenými vstupmi na prívod vzduchu a úzke LED hmlové svetlá (iba HSE Dynamic). Bočné prahy lakované vo farbe karosérie opticky znižujú vozidlo, zatiaľ čo v dynamickom zadnom nárazníku sa nachádzajú výrazné dvojité koncovky výfuku. Dodatočné odlíšenie zabezpečujú dynamická predná maska so zväčšenou oblasťou sieťového vzoru, vetracie otvory a 11 typov diskov z ľahkých zliatin s rôznymi povrchovými úpravami – od 17-palcových až po 20-palcové. Pre 20-palcové disky sú k dispozícii štyri prémiové povrchové úpravy: leštená Polished, čierna saténová Satin Black, technická sivá Technical Grey a technická zlatá Technical Gold.

Súčasťou výbavy SE Dynamic sú vetracie otvory na blatníkoch a (voliteľne) na kapote, mriežka chladiča a lemy hmlových svetiel v striebornom vyhotovení Brunel Silver. Modely vo výbave HSE Dynamic sa odlišujú prémiovými čiernymi komponentmi Narvik Black a lesklými čiernymi vetracími otvormi na kapote, ktoré vozidlu dodávajú ešte odhodlanejší vzhľad. Obe výbavy majú sivý kryt predného ťažného oka Corris Grey. S balíkom výbavy Black Pack má vozidlo ešte dramatickejší dizajn – unikátne 20-palcové disky z ľahkých zliatin v čiernom vyhotovení Satin Black, predné svetlomety, koncové a hmlové svetlá s čiernymi nereflexnými povrchmi, exteriérové prvky v čiernom vyhotovení Narvik Black a čierne koncovky výfuku.

V noci sa zo spodnej časti vonkajších spätných zrkadiel premieta zo svetiel na nastupovanie výrazná grafika. Na zemi pri oboch predných dverách vidno jedinečné obrysy Evoque Convertible pre maximálne pohodlie a charakteristický vzhľad.

Horné časti zadných blatníkov boli starostlivo prepracované tak, aby bolo možné bez problémov zabezpečiť požadovaný objem batožinového priestoru Evoque Convertible spolu s konštrukciou úplne nových dverí batožinového priestoru a spojlera. V zadnom spojleri sa nachádza tretie brzdové svetlo LED, pričom spojler optimalizuje aerodynamiku a zdoko- naľuje jazdné vlastnosti. Vďaka inovatívnemu mechanizmu závesu bolo možné vytvoriť väčší otvor dverí batožinového priestoru, a tým aj výnimočnú všestrannosť.

Evoque Convertible je k dispozícii v 13 farbách, vrátane nových metalických lakov Baltoro Ice a Waitomo Grey. Vonkajšie spätné zrkadlá a horná časť zadného spojlera sú už v základnej výbave v čiernom vyhotovení Narvik Black a vytvárajú výraznú horizontálnu čiaru, ktorá zvýrazňuje čiernu látkovú strechu Ebony Black.

PRISPÔSOBÍ SA ŽELANIAM ZÁKAZNÍKA

Evoque Convertible možno objednať s podsvietenými prahmi (s vlastným nápisom) alebo s grafikou anglickej vlajky. Medzi prvky na dodatočné prispôsobenie kabíny patria strojovo leštené páčky na radenie z eloxovaného hliníka, eloxovaný červený otočný ovládač radenia a súprava športových koberčekov s grafikou anglickej vlajky. Do exteriéru možno pridať bočné rúrky s lesklým povrchom, bočné vetracie otvory z uhlíkových vlákien, mriežky na kapote a kryty spätných zrkadiel a štýlové kryty ventilov, vďaka ktorým bude vozidlo vyčnievať z radu. Evoque Convertible môže ťahať príves s hmotnosťou až 1 500 kg a pre tých, ktorí vyžadujú dodatočnú praktickosť, je k dispozícii odnímateľné ťažné zariadenie.

ADAPTÍVNE LED SVETLOMETY

Súčasťou štandardnej výbavy modelu Range Rover Evoque Convertible sú halogénové svetlomety (SE Dynamic), bi-xenónové svetlomety (HSE Dynamic) alebo voliteľné adaptívne LED svetlomety. Technológia LED ponúka lepšiu viditeľnosť, dlhšiu životnosť a menej zaťažuje akumulátor, zatiaľ čo adaptívna funkcionalita umožňuje svetlometom automaticky sledovať riadiace pokyny vodiča, s cieľom lepšie osvetliť zákruty a zaručiť väčšiu bezpečnosť. Evoque Convertible sa dodáva s LED koncovými svetlami a LED dennými svetlami (DRL).

ĽAHKÁ UNIVERZÁLNA LÁTKOVÁ STRECHA

Konštruktéri spoločnosti Land Rover sa rozhodli pre sofistikovanú látkovú strechu s mechanizmom sklápania v tvare Z od spoločnosti Webasto, svetového lídra na poli automobilových sklápateľných strešných systémov. Vďaka napätej štruktúre strechy má Evoque ostro definované rozmery. Vyhrievané sklo zadného okna sa sklápa do roviny s karosériou a dopĺňa ho luxusná zvuková izolácia pre maximálnu kultivovanosť. Strešný systém modelu Evoque Convertible sa po stlačení tlačidla na stredovej konzole zloží len za 18 sekúnd a jeho otvorenie trvá 21 sekúnd. Pre maximálne pohodlie je možné súčasne zatvoriť alebo otvoriť všetky štyri okná.

RR_EVQ_Convertible_topcars

Animácia otvárania a zatvárania strechy

Okrem toho možno medzi zadné panely obloženia rýchlo namontovať zadný veterný deflektor, ktorý vylepší pohodlie pri jazde so zloženou strechou. Strechu možno otvárať a zatvárať pri rýchlosti až 48 km/h. Luxusná látková strecha je k dispozícii výhradne v čiernej farbe Ebony Black a odráža charakteristickú grafiku voliteľnej kontrastnej strechy modelu Evoque Coupé. Po zložení strechy sa diskrétne zavesené panely v zadnej časti interiéru zložia a zakryjú mechanizmus, takže vzhľad modelu Evoque a jeho moderných línií zostane čistý a ničím nerušený.

LUXUSNÝ ŠTVORMIESTNY KOŽENÝ INTERIÉR

Range Rover Evoque Convertible prichádza s priestranným a moderným štvormiestnym interiérom s luxusnými materiálmi a mäkkými povrchmi. Na palubnej doske s pozoruhodne minimalistickou architektúrou sa proti sebe stavia výrazná horizontálna línia prístrojovej dosky s dynamickým vertikálnym sklonom stredovej konzoly. Vo všetkých modeloch Range Rover Evoque Convertible sa nachádzajú dve pevné zadné sedadlá s centrálnou podložkou a prepracované reproduktory v obložení.

S otvorenou aj zatvorenou strechou ponúka Evoque Convertible veľký batožinový priestor s objemom 251 litrov. Súčasťou výbavy môže byť otvor na lyže, ktorý zabezpečuje lepšiu univerzálnosť pri prevážaní väčších predmetov.

V portfóliu modelu Evoque modelového ročníka 2016 sa nachádzajú prepracované sedadlá s vynikajúcim komfortom a podporou, pričom majú športovejšie a technickejšie tvary. Tento čistý a moderný pocit zvýrazňujú otvory dverí s prepracovanými obrysmi, stehy prešívania a hrubšie, vypchané opierky na ruky s novým profilom, s cieľom zabezpečiť výnimočné pohodlie a vizuálnu eleganciu.

Nová funkcia zamykania odkladacej priehradky sa automaticky aktivuje spolu s centrálnym zamykaním pre vyššiu bezpečnosť, dokonca aj so zloženou strechou.
Verzie s výbavou SE Dynamic obsahujú sedadlá čalúnené perforovanou kožou v so stikovanom dvojfarebnom vyhotovení Ebony/Ebony. Vozidlá s výbavou HSE Dynamic majú kožené sedadlá Oxford s perforovanou strednou časťou a elegantné stredné časti s rebrovitým vzorom, dostupné vo vyhotovení Ebony/Ebony a Lunar/Ivory. Vo výbave HSE Dynamic možno objednať aj tri exkluzívne farebné vyhotovenia s celokoženým čalúnením kožou Oxford: Ebony/Pimento, Ebony/ Vintage Tan a Lunar/Ice.

Súčasťou štandardnej výbavy SE Dynamic sú luxusné v ôsmich smeroch elektricky nastaviteľné sedadlá s pamäťou (voliteľne vyhrievané), zatiaľ čo výbava HSE Dynamic obsahuje elektrické nastavovanie sedadiel v 12 smeroch. Objednať možno aj voliteľné 14-smerové odvetrávané sedadlá s funkciou masáže.

SOFISTIKOVANÉ NÁLADOVÉ OSVETLENIE

Náladové osvetlenie jemne zdokonaľuje prémiový interiér modelu Evoque Convertible. Súčasťou výbavy SE Dynamic je rozšírené osvetlenie pod všetkými opierkami na ruky, osvetlenie odkladacích priestorov v dverách a v stredovej konzole. Výbava HSE Dynamic prináša zákazníkom kon gurovateľné náladové osvetlenie s charakteristickou škálou farieb, ktoré sa ovláda pomocou dotykového rozhrania Evoque Convertible. Dostupné farby sú fialová, oranžová, modrá, biela a červená. K dispozícii je aj režim Stealth, v ktorom možno stlmiť osvetlenie interiéru na minimum.

SYSTÉM INCONTROL™ TOUCH PRO EXKLUZÍVNE PRE EVOQUE CONVERTIBLE

Systém InControlTM Touch Pro je k dispozícii s najväčším (vo svojej triede) 10,2-palcovým kapacitným dotykovým displejom so superširokouhlým formátom 21:9 s rozlíšením 1 280 x 542 pixlov. Oproti štandardnému systému s osempalcovým dotykovým displejom ide o nárast o 80 %. Systém InControlTM Touch Pro neobsahuje žiadne hardvérové tlačidlá. Na hlavnej obrazovke sa nachádzajú štyri najčastejšie používané funkcie systému v prostredí jediného jednoducho prístupného okna: audiosystém, klimatizácia, telefón a satelitná navigácia. Tieto funkcie možno ovládať aj pomocou ovládacích prvkov na volante. Kapacitná technológia umožňuje používať ovládanie rovnakým spôsobom ako v prípade smartfónu alebo tabletu. Medzi tieto funkcie patria parkovacie kamery, údaje Eco, snímanie brodenia a nastavenie regulácie klímy pre cestujúcich na zadných sedadlách.

Technológia SSD (Solid State Disk) zabezpečuje až 60 GB úložného priestoru (kapacita až 16 000 skladieb) s podstatne kratším časom odozvy v porovnaní s SD kartou alebo systémami s bežnými pevnými diskami HDD.

Súčasťou pokročilého satelitného navigačného systému (označeného ako InControlTM Touch Pro Navigation) je navigácia výpočtom, zaručená funkcia aj v oblastiach so slabým satelitným pokrytím; palubné regionálne mapy; 3D terén, križovatky a gra ka budov; výzvy zákazníka ohľadom parkovania a prestávok a navigačné pokyny na prístrojovej doske aj na projekčnom displeji.

Štandardný audiosystém Meridian Digital Sound System s výkonom 380 W je vybavený 10 reproduktormi a dvojkanálovým subwooferom, čo zaručuje výnimočnú čistotu zvuku.

MIMORIADNY PÔŽITOK Z JAZDY

Evoque Convertible ťaží z mimoriadne silnej základnej konštrukcie s prahmi dverí z vysokopevnej ocele. Dopĺňajú ju pokročilé a efektívne systémy pohonu štyroch kolies. Táto konštrukcia obsahuje dodatočné výstuže podvozka ako kompenzáciu kvôli odstráneniu strechy, ktoré zabezpečujú tuhosť nevyhnutnú pre skvelé jazdné vlastnosti a kultivovanosť.

Športový podvozok s nezávislým zavesením všetkých kolies má optimalizované pružiny a stabilizátory s väčším priemerom, ktoré zabezpečujú fantastický pôžitok z jazdy a tuhosť pri krútení ako v prípade kupé. Zmeny na podvozku dopĺňajú systémy smerovania krútiaceho momentu pomocou brzdenia (TVB) a elektrický posilňovač riadenia (EPAS). Keď pri nájazde do zákruty vozidlo zaznamená nedotáčavosť, systém TVB začne jemne brzdiť obe vnútorné kolesá, čím pomôže sledovať zamýšľanú dráhu jazdy.

Evoque Convertible obsahuje elektrický posilňovač riadenia (EPAS) s variabilným účinkom, ktorý má vysokú úroveň odozvy a spätnej väzby pre vodiča a zároveň pri náročnej jazde v teréne odbremeňuje vodiča.

PRVOTRIEDNY BEZPEČNOSTNÝ PROGRAM

Pre zachovanie vynikajúcej úrovne ochrany pri nehode obsahuje Evoque Convertible množstvo technických noviniek: zosilnené predné stĺpiky, ktoré zabezpečujú vynikajúcu ochranu pri prevrátení; nové výstuže na podvozku zachovávajú torznú tuhosť ako v prípade kupé bez negatívneho vplyvu na terénne vlastnosti vozidla; a systém ochrany pri prevrátení (RPD) ukrytý v zadnej časti, ktorý sa v prípade prevrátenia vozidla vysunie za 90 milisekúnd.

Taktiež bol vyvinutý nový systém airbagov v sedadlách: súčasťou predných sedadiel je odteraz kombinovaný airbag chrániaci hruď aj hlavu, ktorý zabezpečuje rovnakú úroveň ochrany ako samostatné čelné a hlavové airbagy vo verzii kupé. Kombinácia rôznych elektronických systémov zabezpečuje, že airbagy ani obruče na ochranu pri prevrátení sa neaktivujú v extrémnych terénnych podmienkach, čo sa potvrdilo počas náročného testovacieho programu.

JEDINEČNÉ TERÉNNE SCHOPNOSTI

Evoque Convertible je vybavený všetkými technológiami dostupnými pre modely Evoque vrátane systémov Terrain Response® a All-Terra- in Progress Control – čo je úplne nový prvok výbavy pre modelový ročník 2016.

Systém Terrain Response® prispôsobuje odozvu riadenia, škrtiacej klapky, prevodovky, medzinápravovej spojky a brzdového/stabilizačného systému aktuálnemu terénu pomocou štyroch voliteľných nastavení: General (bežná jazda), Grass/Gravel/Snow (tráva/štrk/sneh), Mud a Ruts (blato a koľaje) a Sand (piesok).

Systém ATPC umožňuje vodičovi nastaviť rýchlosť od 1,8 km/h do 30 km/h dopredu alebo dozadu. Systém bude následne bez ovládania pedálov konštantne monitorovať a udržiavať nastavenia vozidla, s cieľom optimalizovať priľnavosť a jazdu v teréne. Systém ATPC teda znižuje nároky na vodiča, ktorému stačí jednoducho riadiť vozidlo volantom a aj v náročných a inak ťažkých terénnych situáciách bude vozidlo jazdiť hladko a bezpečne.

SYSTÉM SNÍMANIA BRODENIA

Evoque Convertible sa môže brodiť vodou až do hĺbky 500 mm, čo predstavuje neoceniteľný benefit v teréne a na zaplavených cestách. Systém Wade SensingTM získava informácie zo snímačov vo vonkajších spätných zrkadlách a informuje vodiča o hĺbke vody s vizuálnym zobrazením na 10,2-palcovom dotykovom displeji a zvukovým tónom, ktorý sa zvyšuje so zväčšovaním hĺbky vody. Vodič vidí aktuálnu hĺbku vody spolu s informáciou, o koľko hlbšie sa vozidlo môže bezpečne brodiť – táto funkcia je neoceniteľná najmä pri zlej viditeľnosti.

LEGENDÁRNA TECHNOLÓGIA DO KAŽDÉHO TYPU TERÉNU

Patentovaný systém regulácie zjazdu z kopca (HDC) je štandardná funkcia, ktorá pomáha vodičovi s riadeným zjazdom z náročných kopcov tým, že udržiava konštantnú rýchlosť a samostatne pribrzďuje jednotlivé kolesá. Asistent rozjazdu do kopca (HSA) zabezpečuje, že vozidlo pri rozbiehaní do kopca necúvne späť. Systém postupného uvoľňovania bŕzd (GRC) je navrhnutý tak, aby vozidlo nezrýchlilo príliš rýchlo na strmom kopci, ak vodič nechtiac uvoľní brzdu.

VÝKONNÉ A ÚSPORNÉ ZÁŽIHOVÉ A VZNETOVÉ POHONNÉ JEDNOTKY

Evoque Convertible je k dispozícii s kompletným výberom ľahkých celohliníkových štvorvalcových motorov Land Rover. Výkonný aefektívny štvorvalcový zážihový motor Si4 ponúka výkon 240 koní, pričom je úsporný a kultivovaný. Vďaka vysokému výkonu 240 koní a krútiacemu momentu 340 Nm má dostatok sily a pružnosti na akceleráciu, pričom zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládne len za 7,8 sekundy a maximálna rýchlosť dosahuje 209 km/h.

K dispozícii je aj mimoriadne úsporný, úplne nový 2,0-litrový vznetový motor Ingenium AJ200D. Vznetové motory Ingenium sú doteraz najúspornejšie motory značky Land Rover. Tieto motory plnia emisnú normu Euro6 a tvoria základný kameň ponuky motorov spoločnosti Land Rover s nízkymi emisiami CO2. Turbodieselové motory Ingenium sa vyznačujú vynikajúcou kombináciou krútiaceho momentu pri nízkych otáčkach kvôli pružnosti pri každodenných jazdách, skvelou kultivovanosťou a spotrebou len 5,1 l/100 km. Najvýkonnejší turbodieselový motor Ingenium má výkon 180 koní a krútiaci moment 430Nm vširokom spektre otáčok, vďaka čomu poskytuje okamžitú odozvu a jedinečnú pružnosť. Nové motory Ingenium sú nielen neuveriteľne úsporné, kultivované a výkonné, ale so servisným intervalom 33 800 km (zvýšenie z 25 800 km) sú aj cenovo dostupné a nenáročné na prevádzku.

NAJMODERNEJŠIA DEVäŤSTUPŇOVÁ AUTOMATICKÁ PREVODOVKA

Súčasťou štandardnej výbavy modelu Evoque Convertible je pokročilá 9-stupňová automatická prevodovka značky ZF. Prevodovka ZF 9HP bola skonštruovaná špeciálne na priečnu montáž a ponúka deväť blízko odstupňovaných prevodových stupňov kvôli vynikajúcej akcelerácii a jedinečnej účinnosti.

POHON ŠTYROCH KOLIES EFFICIENT DRIVELINE ALEBO ACTIVE DRIVELINE

Tento inteligentný stály systém pohonu štyroch kolies využíva elektronicky riadenú medzinápravovú spojku Haldex, ktorá priebežne upravuje prenos krútiaceho momentu medzi prednými a zadnými kolesami. Výsledkom sú skvelé vlastnosti v teréne spolu s lepšou agilitou na ceste bez ohľadu na povrch.

Najmodernejší systém Active Driveline, ktorý zlepšuje účinnosť aj agilitu, možno zvoliť ako voliteľnú výbavu. Pri jazde ustálenou rýchlosťou nad 35 km/h systém Active Driveline prepne z pohonu štyroch kolies na pohon dvoch kolies, čím sa obmedzí trenie v systéme pohonu a zmenší sa spotreba paliva.

360-STUPŇOVÝ PARKOVACÍ ASISTENT

Súčasťou exkluzívnej výbavy pre Evoque Convertible je 360-stupňový parkovací asistent, ktorý umožňuje vodičovi sledovať virtuálny objekt po bokoch vozidla a ktorý prináša istotu pri manévrovaní v stiesnených priestoroch, napríklad na viacposchodových parkoviskách. Funguje do rýchlosti 16 km/h.

POKROČILÉ TECHNOLÓGIE S 10,2-PALCOVÝM DOTYKOVÝM DISPLEJOM

Technologické inovácie tvoria kľúčovú súčasť jedinečnej príťažlivosti modelu Evoque. Evoque Convertible nadväzuje na tento trend a pozdvihuje túto technológiu na novú úroveň pomocou úplne nového informačno-zábavného systému InControl™ Touch Pro.

Dr. Mike Bell, riaditeľ oddelenia vozidiel s globálnym on-line pripojením v spoločnosti Jaguar Land Rover, povedal: „Evoque Convertible ako prvý kabriolet na svete určený do každého počasia musí byť vybavený technológiami, ktoré zaujmú technologických nadšencov, ktorí si potrpia na novinky. Technológie pripojeného vozidla sú neoddeliteľnou súčasťou požiadaviek dnešných zákazníkov, takže je logické, že naše najnovšie modely sú vybavené najmodernejším informačno-zábavným systémom. Vďaka systému InControl™ Touch Pro sa Evoque Convertible posunul výrazne napred v oblasti pripojeného vozidla.“

DOKONALÁ KONŠTRUKCIA

Range Rover Evoque Convertible bol skonštruovaný tak, aby spĺňal najprísnejšie štandardy kvality, ktorými je značka Land Rover preslávená na celom svete. Bezpečnosť, terénne schopnosti a mimoriadne vysoká miera kultivovanosti modelov Range Rover – to všetko sa dôkladne otestovalo počas prísneho režimu vývoja na verejných komunikáciách aj na testovacích zariadeniach po celom svete.

Alan Volkaerts, riaditeľ línie vozidiel Land Rover, povedal: „Výroba kabrioletu Range Rover predstavuje unikátny súbor technických výziev vrátane zachovania torznej tuhosti napriek odstráneniu strešnej konštrukcie, zabezpečenia ochrany pri prevrátení vozidla s otvorenou strechou určenom na jazdu pri sklone 35 stupňov a súčasne luxusne zariadený interiér, ktorý očakávajú zákazníci Range Rover.“

„Vyčerpávajúci testovací program Land Rover zabezpečuje dosiahnutie všetkých týchto cieľov. Evoque Convertible je nielen prvý kabriolet na svete určený pre všetky ročné obdobia, ale každým cólom je to skutočný Land Rover.“

Významné vystuženie karosérie podporujú jedinečné puzdrá kabrioletu, ktoré zabezpečujú porovnateľnú torznú tuhosť v porovnaní s kupé. Týmto spôsobom sa zaistí zážitok z jazdy porovnateľný s modelom s pevnou strechou a vozidlo s úplne rovnakými parametrami ako majú existujúce verzie Evoque.

SKONŠTRUOVANÝ PRE SILU A BEZPEČNOSŤ

Range Rover Evoque Convertible prevyšuje všetky prísne technické normy spoločnosti Land Rover. Samozrejme, jazdná dynamika, torzná tuhosť, bezpečnosť a schopnosti jazdy v teréne zostávajú stále vynikajúce, a to aj napriek komplikáciám spojeným odstránením strešnej konštrukcie vozidla.

Rovnako ako u všetkých moderných projektov Land Rover sa vývojový program modelu Evoque Convertible začal vo virtuálnom prostredí prostredníctvom pokročilých simulácií počítačom podporovanej konštrukcie a dizajnu. Výsledkom týchto simulácií boli presné počiatočné odhady, ako zmenené rozloženie hmotnosti ovplyvní dynamický výkon, aké budú potrebné konštrukčné úpravy a akým spôsobom dokáže Evoque Convertible splniť tie isté technické normy ako existujúce verzie Evoque.

Počas sofistikovanej fázy vývoja prototypu môžu následne konštruktéri spoločnosti Land Rover preukázať tieto simulácie v reálnom svete pri testovaní. Výsledkom je prémiový kabriolet kategórie SUV s bezpečnosťou, kultivovanosťou a jazdnými vlastnosťami na ceste aj v teréne, ktoré zodpovedajú jeho atraktívnemu dizajnu.

SYSTÉM TERRAIN RESPONSE® PRE BEZPROBLÉMOVÚ JAZDU V ĽUBOVOĽNOM TERÉNE

Systém Terrain Response® prispôsobuje odozvu riadenia, škrtiacej klapky, prevodovky, medzinápravovej spojky a brzdového/stabilizačného systému aktuálnemu terénu pomocou štyroch voliteľných nastavení: General (bežná jazda), Grass/Gravel/Snow (tráva/štrk/sneh), Mud a Ruts (blato a koľaje) a Sand (piesok).

BEZKONKURENČNÝ POSTUP VĎAKA SYSTÉMU ALL-TERRAIN PROGRESS CONTROL (ATPC)

Systém ATPC umožňuje vodičovi nastaviť rýchlosť od 1,8 km/h do 30 km/h dopredu alebo dozadu. Systém bude následne bez ovládania pedálov konštantne monitorovať a udržiavať nastavenia vozidla s cieľom optimalizovať priľnavosť a jazdu v teréne. Systém ATPC teda znižuje nároky na vodiča, ktorému stačí jednoducho riadiť vozidlo volantom a aj v náročných a inak ťažkých terénnych situáciách bude vozidlo jazdiť hladko a bezpečne.

Intuitívny systém sa zapína spínačom na stredovej konzole, ovláda sa tlačidlami tempomatu na volante a jeho funkciu možno prerušiť stlačením plynového alebo brzdového pedála. Systém ATPC možno dokonca na klzkom povrchu použiť aj pri rozbiehaní z pokoja, čím sa zaistí plynulé rozbiehanie.

MODERNÉ TECHNOLÓGIE ASISTENCIE VODIČOVI

Aby bola jazda uvoľňujúca a bezpečná, Evoque Convertible možno vybaviť širokou škálou pokročilých systémov asistencie vodičovi. Sú to napríklad:

SYSTÉM AUTONÓMNEHO NÚDZOVÉHO BRZDENIA ZABRÁNI NEHODE ALEBO MINIMALIZUJE JEJ NÁSLEDKY

Systém autonómneho núdzového brzdenia pomáha zabrániť nehodám pri rýchlosti do 35 km/h a od 50 do 80 km/h dokáže značne znížiť závažnosť nehody.

Systém využíva inovatívnu stereo kameru umiestnenú vedľa spätného zrkadla, pomocou ktorej sleduje objekty, pri ktorých hrozí riziko nehody, napríklad vozidlá v zápche. Ak existuje pravdepodobnosť nehody, systém vydá vizuálne aj zvukové upozornenie pre vodiča. Ak vodič nevykoná žiadne opatrenia, aby zabránil nehode, systém vydá ďalšiu výstrahu a vyvinie maximálny brzdný tlak, aby vozidlo kontrolovaným spôsobom zabrzdilo.

Systém autonómneho núdzového brzdenia je k dispozícii spolu s asistentom pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu alebo systémom výstrahy pri zmene jazdného pruhu.

ASISTENT PRE UDRŽANIE VOZIDLA V JAZDNOM PRUHU ZAISTÍ MAXIMÁLNU BEZPEČNOSŤ

K dispozícii je asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu, ktorý zabezpečí uvoľnenejšiu a bezpečnejšiu jazdu. Tento systém je doplnkom systému výstrahy pri zmene jazdného pruhu, ktorý varuje vodiča vibrovaním volantu v prípade, ak vychádza zo svojho jazdného pruhu. Asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu aktívne pomáha vodičovi zostať v správnom jazdnom pruhu pomocou jemných zásahov do riadenia.

Táto technológia kombinuje vstup zo stereo kamery, ktorá sleduje dopravné značenie a elektrický posilňovač riadenia.

Ak asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu zaznamená, že vodič neúmyselne vychádza zo svojho jazdného pruhu, začne mierne korigovať natočenie volantu, aby sa vozidlo vrátilo do pôvodnej dráhy. Asistent pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu pracuje úplne nenápadne: neaktivuje sa pri používaní smerových svetiel, vodič môže jednoducho prevziať riadenie a systém možno v prípade potreby úplne vypnúť.

SYSTÉM NA KONTROLU POZORNOSTI VODIČA: VČASNÉ VAROVANIE PRI ÚNAVE VODIČA

Únava vodiča je hlavnou príčinou dopravných nehôd. Systém na kontrolu pozornosti vodiča vyhodnocuje zásahy vodiča do riadenia a chráni ho pred mikrospánkom. Ak táto moderná technológia zaznamená trhavé, nelineárne pohyby, ktoré sú typické pre unaveného vodiča, automaticky sa na paneli prístrojov spustí zvuková aj vizuálna výstraha.

Systém na kontrolu pozornosti vodiča dokonale dopĺňa asistenta pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu a systém autonómneho núdzového brzdenia. Vďaka týmto technológiám je jazda bezpečnejšia a uvoľnenejšia.

LUXUSNÉ TECHNOLÓGIE ZNÁME Z MODELU EVOQUE

Range Rover Evoque Convertible ponúka aj množstvo technológií, ktoré sú k dispozícii pre model Evoque od roku 2011. Systém rozpoznávania dopravných značiek sníma cestu pred vozidlom a vyhľadáva niektoré typy dopravných značiek. Po ich zaznamenaní zobrazí informácie na paneli prístrojov alebo na projekčnom displeji.

PROGRAM ROZSIAHLEHO TESTOVANIA ZAISŤUJE MIMORIADNE VLASTNOSTI

Od svojho uvedenia na trh získava Range Rover Evoque ocenenia za svoju výnimočnú dynamiku jazdy a prvotriedne schopnosti v teréne. Aby si Evoque Convertible zachoval rovnako „široký záber schopností“, konštruktéri podvozka postupovali podľa prísneho testovacieho plánu na verejných komunikáciách – od diaľnic až po úzke a náročné vlásenky v talianskych Dolomitoch. Rozsiahly vývoj prebiehal aj na mokrých skúšobných dráhach, zamrznutých jazerách vo Švédsku a pretekárskych okruhoch vrátane okruhu Nürburgring Nordschleife, aby dokonale naladili vlastnosti podvozka.

TESTY PODĽA SVETOVÝCH ŠTANDARDOV SPOLOČNOSTI LAND ROVER

Overovacie prototypy najazdili stovky tisíc kilometrov na skúšobných tratiach, terénnych zariadeniach a verejných komunikáciách po celom svete, vrátane Kanady, Dubaja, Nemecka, Talianska, Nórska, Španielska, Švédska, USA a Veľkej Británie. Náročný program testov pri extrémnych teplotách, vo vysokej nadmorskej výške a skúšky vytrvalosti preverili model Evoque Convertible na hranici možností. Iné prototypy sa testovali celé dni a noci pomocou hydraulických piestov, ktoré simulujú mimoriadne nešetrné zaobchádzanie počas celej životnosti.

Evoque Convertible má preto porovnateľnú úroveň vyrovnanosti, agility a terénnych schopností ako kupé a päťdverové verzie a jazda s ním je rovnakým zážitkom bez ohľadu typ terénu.

Mike Cross, hlavný konštruktér oddelenia integrity vozidiel spoločnosti Jaguar Land Rover, povedal: „Spoločnosť Land Rover je hrdá na to, že je lídrom v oblasti schopností pri jazde v teréne a Evoque Convertible nie je výnimkou. Vďaka kombinácii inovatívnych konštrukcií a použitia pokročilých technológií bude Evoque Convertible poskytovať dynamický a sebavedomý zážitok z jazdy vozidlom kategórie SUV, ktorého testy prebiehali na celom svete.“

Kombinácia rozloženia hmotnosti a prepracovaných nastavení podvozka vyžadovala opätovnú kalibráciu všetkých parametrov, ktoré majú na starosti riadenie stability, ABS, pohon všetkých kolies a systém Terrain Response, a to na komplexnej škále povrchov. Samotné testy v blízkosti polárneho kruhu trvali štyri mesiace, pričom teploty často klesli pod mínus 30 stupňov Celzia.

VYRÁBA SA VO VEĽKEJ BRTÁNII PODĽA NAJPRÍSNEJŠÍCH ŠTANDARDOV

Konštrukcia a vývoj modelu Evoque Convertible prebiehali vo vývojovom centre Land Rover vo Veľkej Británii. Výroba bude prebiehať spolu s päťdverovou verziou a kupé vo viacnásobne ocenenom výrobnom závode v Halewoode s podporou regionálneho rastového fondu vo Veľkej Británii. Predávať sa začne na jar 2016 vo viac ako 170 krajinách na celom svete.

Zdroj: Land Rover