Značka Land Rover ohromila tým, že jej SUV Discovery Sport ťahalo po železničnej trati tri luxusné vozne vlaku s hmotnosťou viac ako 100 ton, aby demonštrovalo svoje ťažné schopnosti. Trať dlhá 10 km cez povodie rieky Rýn a pôsobivý most Hemishofen v severnom Švajčiarsku pri meste Museumsbahn Stein am Rhein podrobila kompaktné SUV Discovery Sport a jeho ťažnú silu vrcholnej skúške zdatnosti.

Historická oceľová konštrukcia je dlhá 285 metrov a týči sa do výšky 26 metrov ponad údolie. Hoci model Discovery Sport má certifikovanú maximálnu ťažnú hmotnosť 2,5 tony, dokázal utiahnuť 60-násobok svojej vlastnej hmotnosti, pričom ho poháňal vznetový motor Ingenium z dielne automobilky Jaguar Land Rover s výkonom 180 k a krútiacim momentom 430 Nm. Discovery Sport navyše využíval portfólio ťažných a trakčných technológií značky Land Rover, ktoré mu pomohli náročný kúsok uskutočniť. Patrí k nim patentovaný systém Terrain Response, režim pomoci pri ťahaní prívesu Towing Assist, asistent ťažného zariadenia Tow Hitch Assist či systém All Terrain Progress Control – poloautonómny systém riadenia v teréne, ktorý automaticky riadi výkon motora a brzdenie. Hnacie ústrojenstvo vozidla zostalo bez zmeny – jedinú úpravu predstavovalo nasadenie železničných kolies od špecializovanej spoločnosti Aquarius Railroad Technologies, ktoré mali plniť úlohu „stabilizátorov“. Discovery Sport využil svoju najmodernejšiu deväťstupňovú automatickú prevodovku a patentovanú technológiu Terrain Response, vďaka ktorým vyvinul potrebnú trakciu. Do ťažného výkonu sa stlačením jediného tlačidla zapojil aj poloautonómny systém riadenia v teréne All Terrain Progress Control (AT PC) od spoločnosti Land Rover, ktorý pri nastavenej rýchlosti zvýšil trakciu na maximum. Systém AT PC v podstate plní úlohu akéhosi „tempomatu pri nízkych rýchlostiach“ a umožňuje vodičovi sústrediť sa na cestu – či v tomto prípade na železničnú trať – pred sebou.

Land Rover Discovery Sport Discovery Sport je prvým členom novej rodiny vozidiel Land Rover Discovery a pri uvedení na trh získal päťhviezdičkové hodnotenie organizácie Euro NCA P. Od decembra 2014, keď sa model začal predávať, sa z neho predalo viac než 123 300 kusov. V máji sa Discovery Sport stal najpredávanejším modelom značky Land Rover, keď jeho predaj dosiahol pôsobivých 10 075 vozidiel.

Terénne schopnosti

Schopnosti modelu Discovery Sport sa umocnili zavedením systému riadenia v teréne All Terrain Progress Control (AT PC). Ide o vyspelý systém, ktorý umožňuje vodičom nastaviť a udržiavať stabilnú rýchlosť v terénnych podmienkach. Systém AT PC vyvinuli špičkoví špecialisti automobilky Land Rover na terénne vlastnosti vozidiel a funguje podobne ako tempomat, pri rýchlostiach v rozmedzí 2 km/h až 30 km/h. Systém AT PC obsahuje aj špecializovanú funkciu Launch, ktorá umožňuje vozidlu plynulý a ľahký rozjazd, a to aj na problematických povrchoch s nízkym trením, ako je ľad, sneh či mokrá tráva.

Výkonné hnacie sústavy

Najmodernejší 2,0-litrový vznetový motor Ingenium od spoločnosti Jaguar Land Rover je garanciou, že Discovery Sport je jedným z najvýkonnejších luxusných kompaktných SUV na svete. Motor spĺňa európsku emisnú normu EURO 6 a je v ponuke v dvoch výkonových verziách – 150 k a 180 k. Prináša úsporu paliva až 4,9 l/100 km a produkuje emisie CO 2 od úrovne 129 g/km. Výkonnejší variant motora (180 k) dosahuje najvyššiu rýchlosť 188 km/h a z nuly na 100 km/h dokáže zrýchliť už za 8,9 sekundy.

Záujemcovia o model Discovery Sport si môžu vybrať aj 2,0-litrový štvorvalcový preplňovaný zážihový motor. Tento agregát s výkonom 240 k a technológiou priameho vstrekovania paliva ponúka úroveň výkonu šesťvalcového motora v kompaktnom balení, ktoré znižuje hmotnosť aj emisie CO 2 až o 20 % v porovnaní s bežnými motormi s väčším objemom a podobným výstupným výkonom.

Všetky deriváty motora spojené s deväťstupňovou automatickou prevodovkou sú vybavené páčkami radenia na volante, ktoré umožňujú vodičovi manuálne zvoliť každý rýchlostný stupeň a zvýšiť tak kontrolu nad vozidlom počas ťahania alebo v náročných terénnych podmienkach či dynamických situáciách na ceste. Luxusné kompaktné SUV Discovery Sport sa predáva vo viac než 170 krajinách sveta a vyrába sa v ocenenom výrobnom závode automobilky Jaguar Land Rover v britskom Halewoode.

Zdroj: Land Rover